At gribi nedir?

Kuş gribi, domuz gribi derken şimdide sağlığımızı tehdit eden yeni bir gribal enfeksiyonla karşı karşıyayız. Equine Influenzada denilen at gribi, Avrupa’nın bazı ülkelerinde meydana geldiği için ülkemizde de at gribine…

Kuş gribi, domuz gribi derken şimdide sağlığımızı tehdit eden yeni bir gribal enfeksiyonla karşı karşıyayız. Equine Influenzada denilen at gribi, Avrupa’nın bazı ülkelerinde meydana geldiği için ülkemizde de at gribine karşı uyarılar yapılarak önlemler alınmaktadır. Türkiye Binicilik Federasyonu bu konuda ciddi bir uyarıda bulanarak tespit edilen at gribine karşı dikkatli olunmasını önermektedir.

Türkiye Binicilik Federasyonu klüplere, ithal edilen atların alınmadan önce veteriner hekimler tarafından muayene edilmesini ve aşı yapılmasını söyledi. Genel sağlık muayenesinden geçmeyen ve aşı kayıt kontrolü yapılmayan atların tehdit saçabileceğine dikkat çekti.

Atlarda ortaya çıkan yüksek ateş, öksürük, burun akıntısı ve iştah kaybı gibi şikayetler at gribini işaret etmektedir. Bu şikayetler ortaya çıktığı gibi vakit kaybetmeden veterinerler tarafından müdahale edilmesi gerekir.

Kuş gribi ile benzerlik taşıyan at gribi, sivrisinekler aracılığı ile bulaşmaktadır. Virüsün attan ata geçme ihtimali yoktur, ancak sivrisinekler tarafından sokulan atların kanına ya da yiyeceklerine virüsün karışması durumunda at gribi ortaya çıkar. Atlar için ölüm sebebi olan at gribi nadirde olsa insanlara bulaşmakta ve ölümlerine neden olmaktadır.

At gribi nedir?

Aliexpress WW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *