Kilo Aldıran Yiyecekler

Kilo almaktan korkuyorsanız kilo aldıran yiyeceklerden uzak durmalısınız. Fakat aşırı zayıflıktan yakınıyorsanız, işte o zamanda kilo aldıran yiyeceklere yöneleceksiniz. Peki, kilo yapan yiyecekler, gıdalar nelerdir?

Kilo almada da, vermede de besinlerin önemi oldukça büyüktür. Fakat kilo sorunlarında beslenme tek sebep değildir. Bazı kişilerin kilo almasını ve vermesini hormonlar engelleyebiliyor. Ancak kararlı bir şekilde yolunuza devam eder ve kilo sorunu yaşamanıza neden olan rahatsızlıkların tedavisine başlarsanız istediğiniz ideal kiloya ulaşabilirsiniz. Kilo aldıran besinler hangileridir,kilo almak isteyenler ne yemelidir ve kilo verecekler hangi yiyeceklerden uzak durmalıdır tüm bu soruların yanıtları makalemizin devamında.

Kilo alamayan kişi iştahsızdır veya kilo almalarını engelleyen hormonal problemleri vardır. Bunların yanı sıra sindirimle ilgili sorunlar olabilir. Kişi, vücuda aldığı besinleri yeterince hazmedemez veya aldığı vitamin ve mineralleri bağırsakta ememez bu yüzden bu tarz sorunlar görülebilir.

Kilo almak bazen kilo vermekten daha zordur, çünkü nedenin anlaşılması çoğu zaman uzun sürer ve ciddi bir değişim, düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kişiye kazandırmak gerekir.

Sorun eğer hormonal veya sindirimle ilgiliyse bu sorunların giderilmesi daha kolaydır, iştahla ilgili problemlerin giderilmesi bazen kolaylık gösterir.

Genelde kilo almak isteyen kişiler öncelikle doktora gidip, kan tahlillerini yaptırıp herhangi bir sorunun olup olmadığına bakması gerektiği söylenmektedir. Bu işlemler yapıldıktan sonra kişi bir diyetisyene başvurup kilo alması kolaylıkla sağlanabilir.

Zayıf ve Kilo Alamayan Kişiler Ne Yapmalı?

Çok zayıf ve kilo alamayan biri, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanması için diyetisyene gitmesi şarttır. Diyetisyen, kişinin tüm sağlık geçmişini değerlendirir ve herhangi bir riskin olup olmadığına bakar. Sindirimle ilgili ya da hormonal problem var mı genel olarak bunlar araştırılır. Diyetisyen, kişinin sağlık hikâyesini aldıktan sonra doktora yönlendirir. Daha sonra sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanılarak kişinin kilo alması sağlanır.

Kişinin sağlıksız yöntemlerle kilo alması sağlıksız yöntemlerle kilo vermesi kadar zararlıdır. Metabolizmanın düzgün, sağlıklı ve eşit dağılarak iyi bir şekilde kilo almak dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Eğer yanlış gıdalarla kilo alınırsa daha çok karın, istenmeyen bölgelerde kilo artışına neden olabilir veya vücutta belli kas kaybına neden olabilirsiniz. Bunların yanı sıra protein kaybı görülebilir. Bu nedenle sağlıklı kilo almak önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Hangi Yiyecekler İştah Açar?

Bilinenin aksine şekerli yiyecekler iştah açar. Çünkü şekerli bir yiyecek yenildiği zaman kandaki şeker miktarı hızla yükselir, sonra insülin hormonu sayesinde hızla düşer ve kendimizi daha çok acıkmış, yorgun hissederiz. Şeker ve karbonhidratlı yiyecekleri tüketmek iştahın açılmasına neden olur. Meyve suları hem içeriğindeki şekerden hem de çabuk emilmesinden dolayı iştahın açılmasına neden olur.

İştahı açan yiyecekler yağ içeriği yüksek olan yiyeceklerdir. Yağ içeriği yüksek olan cipsler, bazı kuru yemişler, tatlılar, çikolata yine iştahı açar ve daha fazla yemeye sebep olabilir.

B grubu vitaminler az miktarda olsa dahi iştahı açar. B grubu vitamin içeren belli baklagiller ve tahıllar tercih edilebilir.

İştahsızlık sorunu olan kişi sevdiği yemekleri daha sık yiyerek iştahını arttırabilir. Baharat, yeşillik, limon gibi yemeklere aroma verecek maddeler iştah açmaya yardımcı olabilir.

Gün içinde bol sıvı tüketmek iştah seviyesini arttırır.

Kilo Aldıran Yiyecekler

Aliexpress WW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *