Muz yerine elma, et yerine yumurta yiyin

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Gıda Güvenliği Laboratuvarlar Daire Başkanlığı, ‘Besinleri satın alma, hazırlama, pişirme ve depolama ilkeleri ve dikkat edilecek hususlara ilişkin bir rapor hazırladı. Bakanlığın hazırladığı…

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Gıda Güvenliği Laboratuvarlar Daire Başkanlığı, ‘Besinleri satın alma, hazırlama, pişirme ve depolama ilkeleri ve dikkat edilecek hususlara ilişkin bir rapor hazırladı. Bakanlığın hazırladığı besin raporuna göre, beslenme için yapılan ilk iş olan besin satın almada, alışverişe çıkmadan önce satın alınacak besinler için bir liste hazırlama ve bu listede seçeneklere yer verme alışveriş sırasında kolaylık sağlıyor.

Yeşil yapraklı sebzeler
Düşük gelirli aileler enerji ihtiyaçlarını karşılamak için daha ucuz olan tahılların yanında bir miktar kuru baklagil ve yumurta satın alarak besinlerini enerji ve protein yönünden dengeli duruma getirebilirler. Sebzelerden yeşil yapraklı olanlar, vitaminlerin bir çoğu ve bazı madenlerden daha zengindir. Bu nedenle yeşil yapraklı sebzeler tercih edilmelidir. Meyvelerden elma, muz değerinde ve fiyatı çok daha ucuzdur. Yine sebze ve meyveleri satın alırken turfanda olanları satın almak bir israftır. Bunun yerine mevsim sebze ve meyveleri tercih edilmelidir. Mevsimlik sebze ve meyveler turfandakilerden daha ucuz, daha lezzetli ve daha besleyicidir.

Turfanda yerine mevsimlik
Rapora göre, dar gelirli ailelerin pahalı besinler yerine tercih edebilecekleri besleyici değeri yüksek, fiyatı ucuz besinler şöyle:
– Pekmez, baldan daha besleyici fiyatı daha ucuz,
– Elma, muz değerinde fiyatı daha ucuz,
– Yapraklı marul, göbeklisinden besleyici fiyatı daha ucuz,
– Bulgur, pirinçten daha besleyici, fiyatı daha ucuz,
– istavrit, lüfer değerinde, fiyatı daha ucuz,
– Yumurta, et değerinde fiyatı daha ucuz,
– Mercimek, kıyma (et) kadar besleyici, fiyatı çok daha ucuz,
– Mevsimlik sebze ve meyve, turfanda sebze ve meyveden daha besleyici, fiyatı çok daha ucuz, n Süt, gazoz veya koladan çok daha besleyici, fiyatı daha ucuz,
– Ekmek, etimek, grissini gibi ürünlerle aynı değerde, fiyatı çok daha ucuz.

Muz yerine elma, et yerine yumurta yiyin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *