Soğuk günlerde sağlığımızın kurtarıcıları turunçgiller

Turunçgiller, içerdikleri zengin C vitamini ile kış boyunca vücudumuzun doğal bekçileri gibidirler. Özellikle portakal ve mandalinanın sihirli güçlerini yakından tanımak ister misiniz? Portakal Portakal, kolesterol, mide ve yemek borusundaki kanser…

Turunçgiller, içerdikleri zengin C vitamini ile kış boyunca vücudumuzun doğal bekçileri gibidirler. Özellikle portakal ve mandalinanın sihirli güçlerini yakından tanımak ister misiniz?

Portakal
Portakal, kolesterol, mide ve yemek borusundaki kanser riskini düşürüyor. B vitamini damarları güçlendirerek damar sertliği ve kireçlenmeyi önlüyor. Varislerin iyileşmesini sağlıyor. B vitamini ise sinir sistemini düzenliyor.

Doğal parlatıcı
Çanta, ayakkabı ve deri eşyalarınızı portakal kabuğu ile ovup kuru bir bezle silerseniz, ilk günkü kadar parladığını fark edeceksiniz.

Mutfakta kullanımı
– Portakalın meyvesi, suyu ve kabuğunu her türlü tatlılarda, et, çorba, pilav, makarna ve sebze yemeklerinde kullanabilirsiniz.
– Portakalın kabuğunu kurutup robotta ezin, pasta ve sütlü tatlılarda kullanın.
– Portakal kabuğu reçeli karaciğer, mide ve bağırsakları çalıştırıp gazı önlüyor. Bağırsak sistemini düzenleyerek vücudun zehirlenmesini engelliyor.

Mandalina
Mandalina kabuğundaki bol miktarda P vitamini sayesinde, damar setliği ve felç geçirenler için çok yararlı bir meyve.

Mutfakta kullanımı
– Mandalinanın kabuğu, meyvesi ve suyunu çeşitli tatlılarda ve yemeklerde kullanabilirsiniz.
– Mandalina kabuğunda bulunan kokulu bir yağ, özellikle likör ve pastane ürünleri yapımında kullanılıyor.

Soğuk günlerde sağlığımızın kurtarıcıları turunçgiller

Aliexpress WW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *